Rozpad Kiki a Maki? Je to malér, byly naše vlajková loď, tvrdí šéf volejbalu

29.07.2015 16:19

Richard Šíma

Richard Šíma
Redaktor

Nejlepší české beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková  v dobách, kdy jejich spolupráce ještě klapala.           

Takhle začínaly! Tohle jsou Kiki a Maki ve dvanácti respektive v pětadvaceti letech. Šéf volejbalového svazu Zdeněk Haník má z rozpadu úspěšné dvojice Kiki a Maki těžkou hlavu Markéta Sluková (vlevo) navrhla Kristýně Kolocové, aby se jejich cesty při turnajích v plážovém volejbalu rozešly. Hráčky rozpad úspěšné dvojice potvrdily na tiskové konferenci. Kolocová se na bývalou parťačku nekoukala zrovna mile...


Pro český volejbal je to rána a svazový šéf Zdeněk Haník to dobře ví. Markéta Sluková s Kristýnou Kolocovou, ač se jim v této sezoně zatím nedařilo, měly tuzemský beachvolejbal kromě jiného reprezentovat na nadcházejícím evropském šampionátu a hlavně, pokud by se jim povedlo se kvalifikovat, na olympiádě v Rio de Janeiru. Duo se rozpadlo a kdo ví, zda se nová dvojice Sluková-Hermannová na brazilský turnaj probojuje.

Není to jen sportovní újma, jíž rozchod Kiki a Maki způsobil. Český beachvolejbal ztratil na důvěryhodnosti. Rozchod uprostřed sezony, to je něco, co se partnerům beachvolejbalové reprezentace bude vysvětlovat velmi složitě. I toho si je Zdeněk Haník, šéf ČVS, vědom.

Jak dlouho jste o tom, že by k rozchodu Slukové s Kolocovou mohlo dojít, věděl?
"Tři neděle. A po tu dobu jsem dělal zásadním způsobem vše pro to, aby k tomu nedošlo."

Co konkrétně?
"Spoustu věcí, ale o tom bych mluvit nechtěl, protože je to tak citlivá záležitost a některé záležitosti musí zůstat diskrétní, jde o ženy a jsem vázán i závazkem mlčenlivosti. Zkrátka se, prosím, spokojte s tím, že jsem vynaložil maximální úsilí, abych zachránil kontinuitu "

Do jaké míry se podle vás na rozpadu českého elitního beachvolejbalového páru podepsala skutečnost, že trenér Simon Nausch je životním partnerem Markéty Slukové?
"To víte, že je to těžké... Já bych oběma hráčkám naopak vyslovil obdiv za to, že to navzdory této konstelaci spolu tak dlouho vydržely. Chci říct, že jsem přesvědčen, že Simon nahlížel na obě hráčky stejně objektivně. Tak s nimi pracoval, tak s nimi hodnotil jejich hru. Ale ano, jedna v něm měla důvěrníka, druhá ne. A v tom to pro Kristýnu bylo mnohem náročnější."

Simon Nausch je také šéfem projektu Rio 2016. Svým jednáním ale dopomohl k rozpadu dvou párů, které měly Česko na olympiádě reprezentovat. Jak se to s takovou funkcí slučuje?
"Ano, je to malér. Proto zdůrazňuju, že můj pohled na věc je odlišný od toho, který měl a má Simon Nausch. Ale projekt Rio 2016 je mnohoobsažný. Díky němu jsme u nás otevřeli možnost vzdělávání pro beachvolejbalové trenéry, poprvé jsme přesně definovali statut reprezentantů, specifikovali jsme systém finančních odměn a udělali mnoho další práce, na níž se Simon významně podílel. Ale máte pravdu, Kolocová se Slukovou, to byla vlajková loď projektu."