PĚT důvodů, které ženou Plzeň a Spartu: Jde nejen o 292 milionů

05.08.2015 16:33


Plzeňští i sparťanští fotbalisté mají o motivaci postaráno
Plzeňští i sparťanští fotbalisté mají o motivaci postaráno • Foto:sport

Důležitější zápasy snad neexistují. Fotbalisty Sparty a Viktorie Plzeň dnes čekají klíčové odvety 3. předkola Ligy mistrů, které napoví o úspěšnosti celé sezony. V 18:45 je na programu odveta Sparty s CSKA Moskva (první zápas 2:2), od 20:45 vyběhnou na trávník týmy Plzně a Maccabi Tel Aviv (první zápas 2:1). O co českým klubům dnes půjde? 

1. STOVKY MILIONŮ NA ÚČET

Obrovská motivace, která kluby žene do vysněné soutěže. UEFA před rozbíhajícím se ročníkem své finanční bonusy ještě navýšila, v sázce jsou pohádkové jackpoty. Pokud Sparta a Plzeň projdou do play off Ligy mistrů, do klubových kas od UEFA přiteče každému jistých 146 milionů korun. Jestliže vyjde postup v obou případech, bude český fotbal bohatší 292 milionů korun. Podobně závratná suma ještě nikdy v minulosti v sázce nebyla.

A to není všechno. Případná účast v základní skupině Ligy mistrů otevírá ještě jiný finanční svět. Na konto jde zúčastněným týmům automaticky 12 milionů eur (336 milionů korun), další zajímavé bonusy se odvíjí od úspěšných výsledků (ve skupinové fázi 1,5 milionu eur za výhru, 500 tisíc za remízu)

Koubek: Prohru na Dukle jsme hodili za hlavu iSport TV   

2. JISTÝ PODZIM V POHÁRECH

Sparta i Plzeň v případě postupu do play off Ligy mistrů splní jeden stěžejní cíl - oba kluby si jistě zahrají v základní skupině evropských pohárů. Vyřazené celky z play off jdou automaticky do hlavní fáze Evropské ligy, postupující získají vstupenku do elitní Ligy mistrů. Postup nejlepších tuzemských klubů by se hodil celému českému fotbalu kvůli klubovému koeficientu. Česko vyslalo pro ročník 2015/16 do pohárů pět zástupců (vyřazená už je Mladá Boleslav), potřebuje získávat body, aby své postavení udrželo. Momentálně se v pořadí zemí nachází na 13. místě s koeficientem 26,325.

Kapitán Lafata: Snad nás nakopne výhra nad Baníkem iSport TV 

3. FORMA PRO REPREZENTACI

Trenéři českého národního týmu to neustále zdůrazňují. Pro podzimní finiš evropské kvalifikace bude velice důležité, aby klíčové opory reprezentace neztrácely kontakt s mezinárodní scénou. Pavel Vrba o tom mluvil jako o jedné z příčin špatných výsledků na jaře (remíza s Lotyšskem, prohra na Slovensku a na Islandu), kdy nefigurovala v Evropě už Plzeň ani Sparta. Právě na jejich hráčích reprezentace v posledním kvalifikačním cyklu stojí. Při postupu do Ligy mistrů samozřejmě rapidně roste tržní cena hráčů, kteří se v pohárech mají možnost zviditelnit před skauty z celé Evropy.  

4. SLAVNÝ SOUPEŘ PRO SPARTU

Letenský tým bojuje o miliony z Ligy mistrů v nemistrovské části kvalifikace, kde číhají mnohem nepříjemnější soupeři. Už postup přes silné CSKA Moskva by byl obrovským úspěchem. V play off by Sparta narazila jistě na další velký tým - z pětice Valencia, Sporting Lisabon, Manchester United, Leverkusen a Lazio zní nejzvučněji posilami našlapaný klub z Old Trafford.

5. NAVÝŠENÍ PLZEŇSKÉHO REKORDU

Viktoria Plzeň se pyšní unikátní bilancí. V předkole Ligy mistrů bojuje potřetí a zatím všechny zápasy vyhrála. Dělá to celkem třináct výher, což je už teď absolutní rekord milionářské soutěže (Plzeň výhrou 2:1 v Izraeli nad Maccabi překonala Arsenal). "Na statistiky moc nekoukáme, ale zaregistrovali jsme to. Rádi bychom sérii natáhli minimálně o jeden další zápas," burcuje kapitán David Limberský.