Domácí úkol přes léto

03.08.2015 15:59


Vkontakte

summer-task

Italský učitel Cesare Catà z Polo Scolastico Paritario Don Bosco v adriatickém přímořském městečku Fermo dal svým žákům přes léto úkol. Má 15 bodů a zdá se, že se panu učiteli docela povedl!

Na síti se setkal s velkým úspěchem. Podívejte se, co znamená být rád učitelem a mít rád své žáky:

15 letních bodů italského učitele:

1. Procházejte se po ránu sami u moře, pozorujte, jak se slunce odráží na vodě a přemýšlejte, co vás naplňuje štěstím.

2. Snažte se používat nová slova, která jsme se letos naučili. Čím víc toho umíte vyjádřit, tím zajímavěji dokážete přemýšlet a čím více myšlenek budete mít, tím svobodnější budete.

3. Čtěte! Kolik jen můžete. Ne snad proto, že to máte dělat. Čtěte proto, že léto vyzývá ke snům a dobrodružství a číst je jako létat. Čtěte, protože to je ten nejlepší způsob, jak vyjádřit sám sebe. (O radu, co máte číst, přijďte za mnou.)
4. Vyhněte se všemu, co by vám přineslo smutek a prázdnotu (věcem, situacím i lidem). Hledejte inspiraci a přátele, kteří pro vás budou přínosem, budou vám rozumět a mít vás rádi takové, jací jste.

5. Když budete cítit strach nebo smutek, nebojte se: jako každá jiná krásná věc v životě, také léto někdy vyvolává v duši zmatek. Veďte si deník a zapisujte, jak se cítíte (když budete chtít, v září si to spolu přečteme).

6. Tančete bez ostychu. Všude, kde se vám zachce: na parketu nebo o samotě ve svém pokoji. Léto je tanec a nezúčastnit se ho by byla hloupost.

7. Aspoň jednou se jděte podívat, jak svítá. Stůjte přitom mlčky a zhluboka dýchejte. Zavřete oči a buďte vděční.

8. Víc sportujte.
9. Když potkáte někoho, kdo se vám bude moc líbit, řekněte to jí nebo jemu tak pěkně, jak dokážete. Nebojte se nepochopení. Když to nevyjde, byl to osud. A když najdete porozumění, strávíte léto 2015 společně a bude to nádhera. (V případě nezdaru se vraťte k bodu 8.)

10. Přečtěte si poznámky z našich hodin: porovnejte všechno, co jsme četli, s tím, co se děje ve vašem životě.

11. Buďte tak šťastní, jako je sluneční svit a stejně svobodní, jako je moře.

12. Prosím vás a nemluvte hrubě. Buďte zdvořilí a slušní.

13. Dívejte se na dobré filmy s opravdovými emotivními dialogy (pokud vám to jde, tak v angličtině), abyste si rozvíjeli angličtinu a zároveň svou schopnost citu a snění. Film by pro vás neměl skončit s titulky, měli byste ho prožívat opakovaně a přidat ho ke svým zkušenostem z tohoto léta.

14. Léto je magie. V zářícím ranním slunci i za horkých letních večerů se zamyslete nad tím, jaký může a má být život. Pokud jde o vás, udělejte všechno, abyste se nikdy nemuseli vzdát na cestě za svým snem.

15. Buďte hodní.